Regeneracja siłowników hydraulicznych – na co zwrócić uwagę?

Regeneracja siłowników hydraulicznych – na co zwrócić uwagę?

Promocja i Reklama

Siłowniki hydrauliczne są powszechnie wykorzystywane w wielu maszynach przemysłowych i budowlanych, takich jak np. koparki, ładowarki, maszyny i sprzęt rolniczy, maszyny produkcyjne czy też żurawie. Działanie oraz budowa siłowników hydraulicznych są dosyć proste. Ich praca polega na wtłaczaniu cieczy roboczej, czyli oleju, pod wysokim ciśnieniem do wnętrza cylindra. Następnie ciecz wprawia tłok w ruch, dzięki czemu można bardzo precyzyjnie sterować elementami zewnętrznymi maszyny. Przykładem może być koparka, w której dzięki siłownikom hydraulicznym możliwe jest sterowanie jej ramieniem. Biorąc pod uwagę trudne warunki ich pracy, co jakiś czas należy wykonywać ich serwisowanie, którego podstawą powinna być regeneracja siłowników hydraulicznych. Są one narażone na olbrzymie ciężary, a także przeróżnego rodzaju zabrudzenia dostające się do ich wnętrza, co powoduje szybsze zużywanie się poszczególnych części siłownika hydraulicznego. Poza tym siłowniki hydrauliczne ulegają naturalnej eksploatacji, a nie kontrolowanie stanu poszczególnych elementów także może doprowadzić do poważnych awarii. W siłownikach hydraulicznych warto szczególnie wymieniać co jakiś czas uszczelnienia, a także sprawdzać stan tłoka i tłoczyska. Poza tym warto przyjrzeć się też cieczy roboczej. Zbyt wysoka temperatura oleju, jego zanieczyszczenie, przeterminowanie czy też nieodpowiednie dopasowanie mogą powodować bardzo poważne uszkodzenia.

Jak powinien wyglądać serwis siłowników hydraulicznych?

Profesjonalne serwisowanie siłowników hydraulicznych powinno zaczynać się od określenia zakresu prac. W tym celu serwisant rozbiera siłownik hydrauliczny na części i dokonuje dokładnych oględzin każdego elementu. Następnie firma zajmująca się naszą maszyną powinna przedstawić nam zakres niezbędnych prac. Jest to niestety często pomijany etap, jednak zadbanie o to, aby wybrać serwis wykonujący tę usługę, może się okazać dla nas bardzo korzystne. Wyobraźmy sobie sytuację, w której po dokonanej regeneracji siłowników hydraulicznych serwis chce zapłaty za wykonaną usługę. Na wstępie ustaliśmy, że wymieniamy tylko uszczelnienia, jednak serwis wymaga żebyśmy zapłacili także za kilka innych usług. Nie mając żadnego potwierdzenia, nie jesteśmy w stanie dowieść, że faktycznie były one niezbędne i zostały wykonane. Dlatego dbajmy o to, żeby serwis zawsze na początku przedstawił nam zakres prac i żebyśmy to my określili, jakie działania mają zostać podjęte. Po wyrażeniu zgody na poszczególne naprawy i ustaleniu ceny usługi, serwis rozpoczyna pracę i regeneracja siłowników hydraulicznych może zostać wykonana. Należy pamiętać, aby podczas regeneracji za każdym razem wymieniać uszczelki. Inne prace podejmowane w czasie regeneracji to np. honowanie cylindra czy też szlifowanie oraz chromowanie tłoczyska.

Ostatnim, jednak bardzo istotnym etapem, jest test diagnostyczny. Podobnie jak w przypadku zakresu prac, nie każdy serwis wykonuje testy, bo nie każdy ma w swoim zakładzie specjalistyczną aparaturę pomiarową. Jednak dzięki niej po dokonanych naprawach można sprawdzić siłownik hydrauliczny pod maksymalnym obciążeniem. Będziemy wtedy mieli stuprocentową pewność, że nasz siłownik jest w pełni sprawny i posłuży nam przez najbliższe lata bez awarii, które mogłyby powodować kolejne przestoje.

Jaki serwis siłowników hydraulicznych wybrać?

Wybierając firmę, musimy pamiętać o tym, że nie warto skupiać się na cenie i szukać jak najtańszej opcji. Lepszym rozwiązaniem jest mądry i dobrze przemyślany wybór serwisu, który zagwarantuje nam, że wszystko będzie w porządku. Najlepszym rozwiązaniem będzie serwis, który pozwoli nam na przeprowadzenie na wstępie czegoś w rodzaju wywiadu. Będziemy mogli wtedy dopytać, jak długo istnieją na rynku, a więc jakie mają doświadczenie z siłownikami hydraulicznymi. Jest to też dla nas okazja, aby dowiedzieć się, z jakich materiałów korzystają, co jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ nikt z nas nie chce, żeby nasz sprzęt co chwilę ulegał awariom i powodował przestoje w pracy. Dobry serwis maszyn budowlanych będzie używał wysokich jakościowo materiałów jedynie od sprawdzonych producentów. Dzięki takiej prostej rozmowie dowiemy się, jak firma podchodzi do obsługi klienta, czy jest godna zaufania i czy chcemy z nią współpracować.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments