Internet bez wątpienia zrewolucjonizował rynek pracy. Obecnie większość rekrutacji prowadzona jest za pośrednictwem sieci. Pracodawcy nie tylko publikują oferty i przyjmują zgłoszenia przez internet – coraz częściej także rozmowy kwalifikacyjne są prowadzone online.
Równolegle w ciągu ostatniego roku dokonała się jeszcze jedna duża zmiana w życiu zawodowym wielu Polaków. W znacznej mierze w wyniku pandemii liczne firmy przeniosły pracowników w tryb pracy zdalnej. Wiele wskazuje na to, że jest to trwała zmiana – home office zagościło w branżach, w których do tej pory nie było częstą praktyką. A jeśli nie całkowicie zdalne, coraz częściej oferowane jest zatrudnienie hybrydowe, czyli łączące pracę w siedzibie firmy z home office.
Coraz więcej naszych codziennych aktywności odbywa się za pośrednictwem internetu. Warto zatem jak najszybciej nauczyć się sprawnie korzystać z tego medium – także w życiu zawodowym. Gdzie zatem szukać pracy w internecie i w jaki sposób znaleźć oferty pracy zdalnej? A także jakie nowoczesne narzędzia ułatwią nam przejście przez proces rekrutacji i przyspieszą zatrudnienie się na dobrej posadzie?
Praca zdalna – jakie zawody?
Jeśli interesuje nas praca zdalna, zastanówmy się, jakie są nasze możliwości na rynku pracy. Do niedawna praca w trybie zdalnym była domeną branży IT, ewentualnie telemarketingu i branż kreatywnych skupiających freelancerów. Obecnie w ramach home office obowiązki wykonują osoby na wielu stanowiskach z różnych dziedzin gospodarki. Oferty pracy zdalnej znajdziemy między innymi w:
nowych technologiach – home office oferowany jest na praktycznie wszystkich stanowiskach IT, w zależności oczywiście od polityki firmy, a także na przykład rodzaju realizowanego projektu,
branży kreatywnej – z home office często korzystają copywriterzy, dziennikarze, tłumacze, korektorzy, redaktorzy. Zdalnie obowiązki wykonują także fotografowie czy monterzy materiałów audiowizualnych (często łącząc home office z pracą w terenie),
branży edukacyjnej – w czasie pandemii do nauczania zdalnego przyzwyczaili się nauczyciele szkół. Warto jednak pamiętać, że branża edukacyjna prężnie rozwija się w sieci już od kilku lat. Usługi lekcji online oferują między innymi lektorzy języków obcych, korepetytorzy czy nawet instruktorzy sportowi;
sprzedaży – coraz częściej z home office (łączonej niekiedy z pracą w terenie, spotkaniami z klientami w umówionych miejscach) mogą korzystać marketingowcy i handlowcy. Praca zdalna czeka naturalnie także na osoby obsługujące sklepy online, specjalistów marketingu telefonicznego, internetowego, SEO, SEM, opiekunów klientów, pracowników informacji;
księgowości – coraz częściej także pracownicy kadrowo-finansowi oraz księgowi mogą cieszyć się pracą zdalną z domu.
Są to jedynie najpopularniejsze obszary, w których spopularyzowała się w ostatnim czasie praca zdalna – możliwości jest więcej. Wiele zależy od indywidualnych zainteresowań i naszych predyspozycji. Pracę zdalną mogą oczywiście wykonywać różnego rodzaju rzemieślnicy (krawcy, twórcy rękodzieła, drobni producenci żywności).
Praca zdalna od zaraz – gdzie szukać ogłoszeń?
Jak wspomniano na wstępie, najwięcej ogłoszeń o pracę znajdziemy w sieci. Już od kilku lat internet jest powszechnie wykorzystywany w procesach rekrutacyjnych. Ogłoszenia publikowane są w bardzo różnych miejscach – gdzie znaleźć te dotyczące konkretnie pracy zdalnej? Najprościej jest zajrzeć na popularny portal pracy. W Polsce działa ich kilka, dobrym wyborem jest na przykład praca.pl, w której codziennie pojawia się bardzo wiele nowych ofert pracy. Szukanie pracy zdalnej na praca.pl jest bardzo proste: wystarczy, że przejdziemy do zakładki Oferty pracy i na pasku z filtrami zaznaczymy opcję Praca zdalna. Kryteria wyszukiwania możemy dalej uściślać – np. wybrać tylko rekrutacje online, oferty z konkretnego miasta bądź dotyczące wybranej branży, stanowiska. Korzystanie nowoczesnej z wyszukiwarki ofert to nieocenione ułatwienie.
Warto zauważyć, że profesjonalny portal z ogłoszeniami jest nie tylko zwykłą tablicą ogłoszeń, ale daje dostęp do wielu ciekawych narzędzi, pomocnych w czasie szukania etatu. Przykładowo, po założeniu konta na praca.pl (rejestracja jest bezpłatna!) możemy brać udział w rekrutacjach i kontaktować się z pracodawcami z poziomu platformy, a także ustawić job alert czy stworzyć CV za pomocą darmowego kreatora.
Renomowany portal pracy jest zarazem gwarancją bezpieczeństwa. Każde ogłoszenie na praca.pl zostaje zweryfikowane, a zatem szansa natknięcia się na próbę wyłudzenia na przykład danych czy pieniędzy jest praktycznie zerowa. Pamiętajmy, że ogłoszenia, jakie napotkamy w dość losowych miejscach w sieci – w mediach społecznościowych, na forach itp. – zwykle nie są sprawdzane pod kątem legalności i uczciwych zamiarów ogłoszeniodawcy. Dlatego, jeśli chcemy odpowiedzieć na tego typu anons, zachowajmy szczególną ostrożność.